10 najboljših vprašanj za poročnega fotografa ali vse kar morate vedeti o poročnem fotografiranju

By November 8, 2017poroke
porocna fotografija zate, porocni fotograf Tadej bernik, wedding photography, wedding photography, slovenija, ljubljana, zenin, nevesta bride and groom

V večini poročnih revij lahko preberete seznam vprašanj, ki naj bi jih zastavili poročnemu fotografu. Nekaj v slogu: “Ali lahko opišete vaš stil?” ali “S katero opremo fotografirate?”. Ampak – bodimo realni – odgovor Canon, Nikon, sony XYZ nam ne povedo dosti o tem kaj lahko na koncu pričakujemo. Dejstvo je da so bile mnoge kultne fotografije posnete z dosti slabšo opremo, kot jo ima danes doma že marsikateri hoby fotograf. In da marsi kateri prijatelj prinese domov iz potovanja čudovite fotografije, ki so bile narejene v dobrih svetlobnih pogojih, a na poroki ni vedno idealnih pogojev. Boste tvegali svoj poročni dan ali se boste raje brezskrbno prepustili trenutkom veselja.

A pustimo ob strani vprašanje izbire profesionalen ali hoby fotograf in raje poglejmo kaj je res potrebno vprašati poročnega fotografa, da boste na koncu uživali ob pogledu na poročne fotografije? Ameriški fotograf Mike Allebach je povprašal neveste in ljudi, ki prihajajo v stik z bodočimi mladoporočenci, kaj je tisto, kar jih res zanima. Obenem pa dodal to, kar meni, da bi morali vedeti. Spodaj si lahko preberete njegov izbor, ki smo ga prilagodili za slovenske razmere, sam pa sem dodal še odgovore iz lastnih izkušenj. Kako torej izbrati poročnega fotografa?
Ob kliku na vprašanje se vam odpre odgovor. Uživajte v branju.

1. Kako naj izberem dobrega poročnega fotografa iz množice, ki se ponuja na spletu ali v raznih publikacijah?

Najprej poiščite forum ali blog na to temo, ki vam je blizu po slogu. Lahko pa upoštevate tudi nasvete znancev in prijateljev – še posebno, če so podkrepljeni z vizualnim gradivom, ki vam je všeč. Ko imate izbor nekaj potencialno najljubših fotografov, jih pokličite in se zmenite za sestanek. Pomembno je, da se z osebo, ki bo fotografirala vašo poroko, ujamete in da ji zaupate. Le tako lahko fotografu brezskrbno prepustite čarovnijo fotografskega poustvarjanja vašega poročnega dne. Torej, ni dovolj da so vam všeč njegove fotografije, mora vam biti všeč tudi fotograf – in seveda obratno (ni dovolj da vam je všeč fotograf najboljše fotografije, ki jih vidite pa ne.. Z njim boste namreč na vaš poročni dan preživeli kar nekaj ur.

2. Koliko fotografij bom dobil/a?

Poročni fotografi običajno dostavijo od 50 do 100 fotografij za vsako uro svojega dela. 400 fotografij in več se mogoče nekomu zdi kar precej, vendar boste videli, da to ni niti toliko, ko jih boste vedno znova pregledovali in se spominjali vseh tistih podrobnosti, ki so vas ganile in navdušile. Fotograf ovekoveči številne detajle, tudi tiste, ki ste jih spregledali, ko ste se družili in bili preplavljeni s čustvi.  Sam običajno dostavim okoli 700 + fotografij iz celodnevne poroke, kjer so zabeleženi vsi ključni dogodki, skupinske fotografije, detajli. A tudi tu velja pravilo manj je več, zato za vas sestavim tudi poročno zgodbo v obliki spletne galerije iz cca. 100 fotografij za deljenje z prijatelji.

3. Všeč so mi poročne fotografije z zamagljenim ozadjem. Kako to dosežete?

Govorite o manjši globinski ostrini. Fotografi to dosežemo z uporabo profesionalnih leč, ki omogočajo zelo natančen fokus subjekta.

4. Zasledil/a sem fotografije različnih poročnih fotografov, ki so izdelane v različnih slogih: ene so denimo videti mehke in pastelne, druge so zelo ‘čiste’, spet tretje pa take, kot da bi bile posnete na starem filmu. Kako pa to dosežete?

Vsak fotograf ima drugačen način urejanja svojih fotografij z uporabo različnih računalnišklih programov (visokotehnološke različice dobre stare temnice). Temu se reče postprodukcija. Večina fotografov popravi osnovno osvetlitev in uredi barve, lahko pa ustvarite tudi edinstven videz z uporabo različnih slogov. Čisti slog je denimo le malenkost predelan, da je vse videti čim bolj naravno, mat slog je videz z nizko kontrastnostjo in mat pastelnimi barvami, ki spominja na vintage film, visokokontrastni slog pa ponuja živahen videz z bogatimi in opaznejšimi barvami.

Gre za stvar okusa in želja – izberite slog, ki vam je najbolj všeč. Sam se v osnovi orientiram predvsem po tem kaj imajo barve za povedati. Ali so lahko moteče ali pa so del zgodbe. Tako je običajno večji del zgodbe v barvah, če le ni preveč motečih dejavnikov, posamezne fotografije, ki izstopajo pa obdelelam v večih verzijah in vam predam tisto, ki izgleda najboljša. Vedno pa se da dobiti tudi klasično barvno verzijo.

5. Zakaj je poročno fotografiranje tako zelo drago?

Mariskomu se bo zdelo fotografiranje poroke kot zlahka zaslužen denar – delaš en dan in pobereš ‘keš’, mar ne? Vendar večina fotografov ima opremo, ki je vredna prek 10.000 evrov (več fotoaparatov, več objektivov, spominske kartice, bliskavice, sprožilci, prenosni računalnik, prenosni tiskalnik, domač visokokakovostni računalnik, na katerem obdelujejo fotografije in še bi lahko naštevali). Poleg tega želite fotografa z izkušnjami, ki ima ‘kilometrino’ in znanje. Morate imeti tudi v mislih, da so za poročnega fotografa fotografije, posnete na poročni dan, le začetek dela. Ki je, mimogrede, precej naporen, saj mora čim bolje zajeti vse dogajanje in zanimive detajle na poroki. Za 800 lepih fotografij je potrebnih nekaj dni postprodukcije – odvisno od izkušenosti fotografa. Prav zaradi dolgotrajne obdelave vam v ponedeljek po poroki pošljem le nekaj poročnih fotografij “vrhuncev” poroke ostale pa v roku enega tedna od poroke.

6. Kaj lahko naredim, da bom videti čim bolje na svojih fotografijah?

Sprostite se. Zaupajte svojemu poročnemu fotografu. Če ste sproščeni, se bo to pokazalo tudi na vaših fotografijah. Zagotovite si nekaj premorov v vašem urniku poročnega dne, da se izognete občutku, da vas kdo preganja. Priporočljivo je, da imate na voljo vsaj pol ure za družinsko fotografiranje in fotografiranje poročne zabave ter polno uro za portretno fotografiranje para, torej ženina in neveste.

Pred poročnim dnem pa se potrudite naspati (če vam bo napeto pričakovanje to dovoljevalo) in imejte v mislih, da popijete precej vode.

Seveda najbolje izgledamo takrat, ko se počutimo dobro, sproščeno, brez pritiskov. Tudi zabava in smisel za humor je naloga poročnega fotografa. In ko ustvarimo dobre pogoje so dobra navodila fotografa tista, ki naredijo poročne fotografije nepozabne. Najboljše poročne fotografije se pogosto zgodij ko se prepustite.

7. Ali res potrebujem dva poročna fotografa?

Nihče ne potrebuje dveh fotografov. Seveda pa vam dva fotografa lahko ponudita več fotografij in drugačen pogled, za višjo ceno. Precej vrhunskih fotografov dela z asistenti, ki jim nosijo opremo in pomagajo pri profesionalni osvetlitvi. Najbolje bo, da vprašate vašega poročnega fotografa, kakšen je njegov način dela. V vsakem primeru, z enim ali z dvema fotografoma, lahko dobite odlične fotografije. Nekaj je odvisno tudi od števila gostov na vaši poroki. Sam načeloma zlahka pokrijem poroke do 100 oseb.

Enega od odgovorov najdeta tudi v prispevku eden ali dva poročna fotografa.

8. Koliko vnaprej naj rezerviram poročnega fotografa?

Fotografi, za katerimi je veliko povpraševanje, imajo naročene poroke že za več kot leto vnaprej. Dlje kot boste čakali, težje bo dobiti fotografa, ki bi ga res želeli imeti. Če je vaš najljubši fotograf na vaš poročni dan že zaseden, ga vprašajte za priporočilo. Velika verjetnost je, da bo našel nekoga s podobnim slogom.

9. Če se kaj zalomi, pa lahko popravimo v Photoshopu, mar ne?

Večina poročnih fotografov zna uporabljati Photoshop, vendar ne pričakujte čudežev. Najbolje je poskrbeti za optimalno fotografijo na terenu – z dobro postavitvijo oseb, ustrezno lokacijo in primernimi nastavitvami fotoaparata. V postprodukciji se urejajo splošne podrobnosti, ne pa vsi detajli. Seveda se za bližnje posnetke tudi na poročnih fotografijah naredijo popravki (odstranitev mozoljev, gubic …), posebaj na tistih, ki bodo na koncu šle v poročno fotoknjigo, a ne na 700 in več poročnih fotografijah kolikor jih dobite v paketu. Popravljanje fotografij v Photoshopu (zamenjava ozadja, izrezovanje oseb, brisanje podočnjakov itd.) je namreč zamudno opravilo, ki ga je treba glede na vložen trud tudi zaračunati.

10. Ali naj dam poročnemu fotografu tudi napitnino?

Če povzamemo misel številnih poročnih fotografov: Napitnine niso pričakovane, so pa zelo cenjene.

Poročni fotograf svetuje